مشاوره مالیاتی ، دادرسی مالیاتی

آیین نامه اجرایی ماده (۶۶) قانون احکام دایمی برنامه های توسعه کشور

زمان مطالعه: 5 دقیقه

آیین نامه اجرایی ماده (۶۶) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور

فهرست مطالب

شماره۳۳۹۲۱/ت۵۴۷۰۵هـ 
تاریخ: ۱۳۹۷/۳/۲۲

 

وزارت امور اقتصادی و دارایی ـ وزارت نیرو

 

سازمان برنامه و بودجه کشور ـ سازمان انرژی اتمی ایران

 

هیأت وزیران در جلسه ۱۳۹۷/۳/۱۳ به پیشنهاد مشترک سازمان های برنامه و بودجه کشور و انرژی اتمی ایران و وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد ماده (۶۶) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور ـ مصوب۱۳۹۵ـ آیین­نامه اجرایی ماده یادشده را به شرح زیر تصویب کرد :

 

 

آیین نامه اجرایی ماده (۶۶) قانون احکام دایمی برنامه های توسعه کشو ر

 

 

 

ماده۱)

در این آیین ن­امه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می­روند :
 
الف ـ قانون: قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور ـ مصوب ۱۳۹۵ـ
 
ب ـ حساب اندوخته احتیاطی: حسابی که نزد خزانه­داری کشور و برای موضوع این آیین­ نامه افتتاح می­شود .
 
پ ـ تأسیسات هسته ای: نیروگاه­های هسته­ای
 
ت ـ هزین­های عملیات جاری: هزینهایی که برای موضوع این آیینامه مصرف و دارای منافع متصور آتی نبوده و هزینه از حساب اندوخته احتیاطی کسر می شود .
 
ث ـ هزینهای عملیات سرمایه­ای: هزینهای موضوع این آیین­نامه شامل موارد مذکور در قانون که دارای منافع (اصل سرمایه + ارزش افزوده) متصور آتی است .
 
ج ـ سرمایه گذاری: خرید اوراق مشارکت و صکوک اسلامی ریالی و ارزی منتشر شده در کشو ر
 
چ ـ سازمان: سازمان انرژی اتمی ایرا ن
 
ح ـ شرکت: شرکت مادرتخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران
 

ماده۲)

شرکت مجاز است هر ساله تا چهار درصد (۴%) از درآمد وصولی حاصل از فروش برق تأسیسات هسته ای را با موافقت رییس سازمان ، مستقیماً به حساب تمرکز وجوه شرکت نزد خزانه­داری کل کشور به عنوان حساب اندوخته احتیاطی، منظور نماید و مبالغ یادشده بعد از واریز به حساب یادشده جزء درآمد شرکت محسوب نمی شود و هزینه های عملیات جاری از محل اندوخته مزبور کسر شود .
 
تبصره ـ سازمان (شرکت) و سازمان برنامه و بودجه کشور موظفند، منابع و مصارف سالانه حساب اندوخته احتیاطی را در بودجه پیشنهادی سالانه شرکت منظور نمایند .
 

ماده۳)

شرکت می تواند معادل یا بخشی از منابع حساب اندوخته احتیاطی را سرمایه گذاری نماید. سود این سرمایه گذاری نیز مستقیماً به حساب اندوخته احتیاطی منظور می شود .
 
تبصره۱ـ مبالغ منظور شده به حساب اندوخته احتیاطی و سودهای حاصله از محل خرید و فروش اوراق مشارکت و صکوک اسلامی مشمول پرداخت مالیات بر درآمد، سود سهام یا سود سهم دولت نمی باشد .
 
تبصره۲ـ در مواردی که به تشخیص رییس سازمان از منابع حاصل از اندوخته احتیاطی برای انجام هزینه های عملیات سرمایه ای در راستای مقابله با حوادث اضطراری و مدیریت سوخت مصرف شده و مدیریت پسماندهای حاصل از فعالیت نیروگاه های اتمی، استفاده می شود، شرکت موظف است اصل و سود (معادل نرخ تسهیلات عقود مبادله ای مصوب شورای پول و اعتبار هر سال) منابع استفاده شده را طی مدت معینی که حداکثر از سه سال تجاوز نخواهد کرد و غیر قابل تمدید باشد به حساب اندوحته احتیاطی واریز نماید .
 

ماده۴)

هزینه­ای مربوط به مدیریت سوخت مصرف شده و پسماندهای حاصل از فعالیت، برچینش و مقابله با حوادث اضطراری در تأسیسات هسته­ای از محل حساب اندوخته احتیاطی به پیشنهاد شرکت و موافقت رییس سازمان و با رعایت قوانین و مقررات مربوط قابل انجام می باشد .
 
تبصره ـ تعیین سهم مخارج از اندوخته احتیاطی بر عهده رییس سازمان می باشد به نحوی که سهم برچینش (از کاراندازی تاسیسات) کمتر از نود درصد (۹۰%) نباشد .
 

ماده ۵)

سازمان (شرکت) موظف است گزارش عملکرد منابع و مصارف حساب اندوخته احتیاطی را به طور سالانه همزمان با پیشنهاد بودجه سال بعد به سازمان برنامه و بودجه کشور ارایه نماید .
 

ماده ۶)

دستورالعمل حسابداری این آیین نامه با رعایت استانداردهای مربوط توسط  سازمان حسابرسی تهیه و ابلاغ می شود .

 

معاون اول رئیس جمهور
اسحاق جهانگیری

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا