مشاوره مالیاتی ، دادرسی مالیاتی

دفاع و لایحه مالیاتی

دفاع و لایحه مالیاتی

دفاع و لایحه مالیاتی

اگر کار مالیاتی انجام داده باشید می دونید که برخی پرونده های مالیاتی نیاز به دفاع جانانه ی مالیاتی دارن. معمولا مراحل دفاع مالیاتی در چند مرحله قابل طرح و حل هست. اولین مرحله این هست که وقتی برگ تشخیص مالیات به مودی ابلاغ میشه، چنانچه شخص به مبلغ مالیات معترض باشه، ظرف 30 روز از ابلاغ برگ تشخیص به رئیس امور مالیاتی مراجعه می کنه و مراتب اعتراض خودش رو به صورت مکتوب اعلام می کنه که البته این اعتراضات بیشتر به صورت سیستمی انجام میشه. بعد از مراجعه حضوری (سیستمی) و اعلام اعتراض توسط مودی، چند حالت می تونه اتفاق بیفته:

یا رئیس امور مالیاتی با مودی بر سر یک عدد توافق می کنند و دو نفر توافق خودشون رو امضا می کنند و پرونده قطعی میشه

یا رئیس امور اعتراض مودی رو قبول نمی کنه و مودی هم اعتراضی نداره و قبول می کنه که همین عدد مالیات رو پرداخت کنه و تمکین می کنه

یا هم هیچکدام بر سر یک عدد توافق نمی کند که پرونده به هیات حل اختلاف مالیاتی ارجاع میشه.

بهترین پیشنهاد این هست که در همین مرحله با نوشتن یک لایحه دفاعیه عالی با رییس امور توافق انجام بشه و پرونده به مراجع حل اختلاف مالیاتی ارجاع نشه. در هر حال اگه توافق نشد و پرونده به هیات حل اختلاف مالیاتی ارجاع شد، اداره مالیاتی بعد از مدتی برگه دعوت نامه شرکت در هیات حل اختلاف مالیاتی رو به مودی ابلاغ می کنه و از اون می خواد که در روز و ساعت مقرر به اداره مالیات مراجعه و در هیات مذکور شرکت کنه.

در روز مقرر مودی به اداره مراجعه می کنه و هیات تشکیل میشه. اینجا هم بهترین کار این هست که یک لایحه دفاعیه خوب با اسناد و مدارکی که بتونه ادعای شخص رو اثبات کنه نوشته بشه. چنانچه پس از صدور رای توسط هیات، مودی رای رو قبول کرد که پرونده قطعی میشه و مالیات توسط مودی پرداخت میشه و اگرنه، شخص می تونه ظرف 20 روز از تاریخ ابلاغ رای هیات دوباره مراتب اعتراض خودش رو به این رای اعلام کنه.

هیات تجدید نظر هم به همین شکل تشکیل میشه. یعنی اداره مالیاتی، تاریخ و ساعت هیات مجدد که هیات تجدیدنظر هست رو به مودی ابلاغ می کنه و دوباره مودی در موعد مقرر در اداره مالیاتی حضور پیدا می کنه و مطابق هیات بدوی رای صادر میشه. فقط تفاوتش این هست که این رای قطعی و لازم الاجراست. البته قطعی بودن این رای به معنای عدم قابلیت اعتراض در هیچ مرجعی نیست ولی ادامه روند اعتراض با دشواری هایی روبه روست.

با توجه به تخصصی بودن کامل این فرایند پیشنهاد ما این است که حتما از تجربه و تخصص یک شخص یا یک تیم قوی در این زمینه بهره بگیرید که با کمترین چالش مشکلات خود را مرتفع نمایید. گاهی یک دفاع نامطلوب گرهی در کار مالیاتی شما می اندازد که هیچ عاقل با تجربه ای امکان باز کردن آن را نخواهد داشت.

چنانچه مایل بودین از خدمات تیم مشاوران مالیاتی طینت تراز هم استفاده کنید در خدمت شما خواهیم بود.

سوال و درخواست خود را با کامل نمودن فرم زیر مطرح نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت، هماهنگی لازم را انجام دهند.

اسکرول به بالا