مشاوره مالیاتی ، دادرسی مالیاتی

اظهارنامه عملکرد

زمان مطالعه: 6 دقیقه

اظهارنامه عملکرد

شغل شما چیست؟
جوشکار یا کابینت ساز هستید؟
کفش فروشی یا تولیدی کفش و‌چرم دارید؟
مهندس، ساختمان ساز، پزشک دارای مطب یا …؟
مدیرعامل شرکت هستید؟
آیا می دانید اظهارنامه مالیاتی چیست و زمان ارسال آن چه زمانی است؟
آیا می دانید اظهارنامه عملکرد چیست و چه تفاوتی با سایر اظهارنامه ها دارد؟
اگر مایلید نسبت به اظهارنامه عملکرد اطلاعاتی کسب کنید با ما همراه باشید.

شما اگر از جمله اشخاصی باشید که فعالیت اقتصادی دارید، چه به صورت شخص حقیقی انفرادی یا مشارکتی و یا شرکتی حقوقی، فارغ از اینکه حجم این فعالیت ها چقدر باشد، یا اینکه به چه میزان خرید یا فروش یا کارمزد داشته اید، مشمول ثبت نام در نظام مالیاتی هستید .

اظهارنامه عملکرد
اظهارنامه عملکرد

اظهارنامه چیست؟
اظهارنامه از نگاه حقوقی:

منطبق با ماده ۱۵۶ قانون آیین دادرسی مدنی اظهارنامه نوشته‌ ای است که مطابق مقررات قانونی تنظیم می‌شود و یکی از راه‌ های رسمی مطالبه‌ حق به شمار می‌رود. به عبارت دیگر، ارسال اظهارنامه مقدمه‌ ای است برای مطالبه‌ حقوق.

به علاوه، به وسیله‌ اظهارنامه نه تنها مطالبه‌ رسمی حق امکان‌پذیر است، بلکه می‌ توان توسط اظهارنامه آمادگی تسلیم هر چیزی، اعم از مال، وجه و سند را به مخاطب اعلام کرد. بنابراین، می توان گفت اظهارنامه سندی عادی است که به طور رسمی به شخص دیگری ابلاغ می‌شود. به همین دلیل محتوای آن یک سند عادی محسوب می‌شود اما شیوه‌ اطلاع رسانی به دیگری رسمی خواهد بود تا از این طریق بتوان ثابت کرد مطلبی را به دیگری اطلاع دادیم یا چیزی را تسلیم او کرده‌ ایم.

اظهارنامه عملکرد
اظهارنامه عملکرد

از سوی دیگر، مطابق با قانون آیین دادسی مدنی: «هرکس می‌تواند قبل از تقدیم دادخواست، حق خود را به وسیله‌ اظهارنامه از دیگری مطالبه نماید، مشروط بر این که موعد مطالبه رسیده باشد. به طور کلی هر کس حق دارد اظهاراتی که را که راجع به معاملات و تعهدات خود با دیگری است و بخواهد به طور رسمی به وی برساند، ضمن اظهارنامه به طرف ابلاغ نماید. اظهارنامه توسط اداره‌ی ثبت اسناد و املاک کشور یا دفاتر دادگاه‌ ها ابلاغ می‌شود. اداره‌ی ثبت اسناد و دفتر دادگاه‌ ها می‌توانند از ابلاغ اظهارنامه‌ هایی که حاوی مطالب خلاف اخلاق و خارج از نزاکت باشد، خودداری نمایند.»

اما اظهارنامه مالیاتی چیست؟

اظهارنامه از نظر مالیاتی کارنامه مالی یک شخص یا شرکت است.
در واقع فرم اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص مختلف اعم از مشاغل و شرکت ها به اشکال مختلف با نظر کارشناسان حسابرسی و مالیاتی طراحی می گردد.
اشخاص ذینفع زمانی که اظهارنامه شخص حقیقی یا حقوقی را نگاه می کنند می توانند به وضعیت مالی شرکت پی ببرند.
کارمندان سازمان مالیاتی هم با بررسی دقیق اظهارنامه مالیاتی (که منطبق با استانداردهای حسابداری و حسابرسی تنظیم شده باشد) می توانند مالیات دولت را مطالبه نمایند.

اظهارنامه عملکرد
اظهارنامه عملکرد

منظور از عملکرد در اظهارنامه عملکرد

عملکرد به معنی کارکرد یک شخص است. یعنی هرشخص که فعالیت اقتصادی دارد می بایست نسبت به کارکرد خود و سود آن در یک سال شمسی یا سال مالیاتی و مالی، مالیات سود متعلقه را که اصطلاحا مالیات عملکرد است پرداخت نماید.

تفاوت مالیات عملکرد و ارزش افزوده

مالیات عملکرد مربوط به کارکرد و سود فعالیت خود شخص است اما مالیات ارزش افزوده مربوط به مصرف کننده نهایی است و اشخاص فروشنده کالا و خدمات از این بابت مالیاتی پرداخت نمی نمایند و فقط به عنوان امانت دار مبلغ را از مصرف‌کننده نهایی دریافت و در دوره های سه ماهه با تسلیم اظهارنامه ارزش افزوده مبلغ آن را به سازمان امور مالیاتی واریز می نمایند.

حقوق بگیران مشمول ارسال اظهارنامه عملکرد و ارزش افزوده نیستند

اظهارنامه عملکرد
اظهارنامه عملکرد

باتوجه به اینکه حقوق بگیران زیرچتر کارفرما کار می کنند، مشمول ارسال اظهارنامه عملکرد و ارزش افزوده نمی باشند و کارفرما مکلف است نسبت به ارسال لیست حقوق و پرداخت مالیات ایشان که ماهانه از حساب حقوق بگیر کسر می کند، مالیات حقوق بگیر را به دولت و سازمان مالیاتی پرداخت نماید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا