مشاوره مالیاتی ، دادرسی مالیاتی

اظهارنامه ارزش افزوده

زمان مطالعه: 7 دقیقه

چنانچه شما هم از جمله اشخاصی هستید که با توجه به نوع و حجم فعالیت مشمول ثبت نام در نظام ارزش افزوده شده اید و می بایست اظهارنامه ارزش افزوده خود را ارسال نمایید بهتر است پس از دقت در موارد ذیل نسبت به ارسال به هنگام آن اقدام نمایید.

مالیات بر ارزش افزوده نوعی مالیات چند مرحله‌ای است که در مراحل مختلف زنجیره واردات، تولید و توزیع براساس درصدی از ارزش افزوده کالاهای فروخته شده یا خدمات ارائه شده در هر مرحله اخذ می‌شود. ولی مالیات پرداختی در هر مرحله از زنجیره واردات-تولید-توزیع به عنصر مرحله بعدی زنجیره انتقال می‌یابد تا نهایتا توسط مصرف‌ کننده نهایی پرداخت شود. مالیات بر ارزش افزوده مالیاتی است که کلیه عرضه‌ کنندگان کالاها و خدمات (مودیان این نظام مالیاتی) بایستی علاوه بر بهای کالا یا خدمت عرضه‌ شده، به‌ صورت درصدی از بهای فروش کالاها یا خدمات، در زمان فروش از خریداران اخذ و به‌ صورت دوره‌ای (فصلی) به سازمان امور مالیاتی کشور واریز کند.

مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده

یکی از سوالاتی است که برای مودیان مالیاتی ارزش افزوده پیش می آید. مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده ، کمی متفاوت از دیگر مالیات ها می باشد. طبق قانون سازمان امور مالیاتی، کلیه مودیان مالیاتی که مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند، می بایست به صورت فصلی اظهارنامه های خود را به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه کنند.

بنابراین، تنظیم اظهارنامه های مالیاتی باید به صورت هر یک سه ماه یک بار (هر فصل) انجام شود و سپس به سازمان امور مالیاتی ارائه شود؛ اما نکته مهمی که باید مودیان مالیاتی از آن مطلع باشند، این است که مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده در هر سه ماه، ۱۵ روز بعد از پایان هر فصل است.

به طور مثال، اگر فردی بخواهد اظهارنامه مالیاتی فصل بهار خود را به سازمان امور مالیاتی تسلیم کند، تا تاریخ ۱۵ تیر ماه فرصت تسلیم اظهارنامه مالیاتی به سازمان امور مالیاتی دارد. برای دیگر فصل ها نیز مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده به همین گونه محاسبه می شود.

 

موارد مورد نیاز اظهارنامه ارزش افزوده

 1. لینک نیازمندی های مالیاتی https://tinattaraz.ir/ford/
 2. لینک اظهارنامه ارزش افزوده https://evat.ir/
 3. نام کاربری و کلمه عبور سامانه کد اقتصادی یا سامانه قدیم ارزش افزوده
 4. مبلغ کل فروش در دوره مورد نظر که مشمول ارزش افزوده بوده است.
 5. مبلغ کل خرید در دوره مورد نظر که ارزش افزوده بابت آنها پرداخت شده یا قرار است در آینده پرداخت گردد.

انجام فرایند اظهارنامه ارزش افزوده به صورت چکیده

 1. باز کردن لینک نیازمندی های مالیاتی https://tinattaraz.ir/ford/
 2. نیازهای مالیاتی و قانونی
 3. میز خدمت
 4. لینک اظهارنامه ارزش افزوده https://evat.ir/
 5. نام کاربری و کلمه عبور که از سامانه ثبت نام کداقتصادی دریافت نموده اید را وارد نمایید. چنانچه قبلا نام کاربری و کلمه عبور ویژه ارزش افزوده داشتید می توانید از آن نام استفاده نمایید.

بر روی          ورود به سامانه            کلیک کنید.

 1. بر روی تسلیم اظهارنامه عادی کلیک کنید.
 2. سال عملکرد شماره دوره         را مشخص کرده و     بر روی       ورود        کلیک کنید.
 3. مبلغ فروش کالا و خدمات مشمول را در بند 1 و مابقی فروش های معاف و غیر مشمول و … را در سایر ردیف ها    برای همین فصل            درج نمایید. و کلید    Tab  را از روی صفحه کلید بفشارید تا به صورت خودکار مالیات و عوارض محاسبه گردد.
 4. مبلغ خرید کالاها و خدمات بند 1 را که بابت آنها مالیات و عوارض ارزش افزوده در طی فصل پرداخت کرده اید وارد نموده و درصورت لزوم ما بقی بندهای خرید را هم درج نمایید.
 5. در صورتی که اضافه پرداختی داشتید یکی از گزینه های مورد نظر را تیک بزنید.
 6. ضمن زدن تیک صحت مندرجات اظهارنامه نام و نام خانوادگی خود را درج نموده و        بر روی دکمه            تایید و مرحله بعد           کلیک کنید.
 7. در مرحله آخر تایید نهایی را کلیک کرده و کدرهگیری دریافت می نماییم.

 

انجام فرایند اظهارنامه ارزش افزوده به صورت مبسوط

 1. باز کردن لینک نیازمندی های مالیاتی https://tinattaraz.ir/ford/
 2. نیازهای مالیاتی و قانونی
 3. میز خدمت
 4. لینک اظهارنامه ارزش افزوده https://evat.ir/

اظهارنامه ارزش افزوده

 

 1. نام کاربری و کلمه عبور که از سامانه ثبت نام کداقتصادی دریافت نموده اید را وارد نمایید. چنانچه قبلا نام کاربری و کلمه عبور ویژه     ارزش افزوده داشتید می توانید از آن نام استفاده نمایید.

بر روی          ورود به سامانه            کلیک کنید.

اظهارنامه ارزش افزوده

 

 1. بر روی تسلیم اظهارنامه عادی کلیک کنید.

 

اظهارنامه ارزش افزوده

 

 1. سال عملکرد شماره دوره را مشخص کرده و     بر روی       ورود        کلیک کنید.

اظهارنامه ارزش افزوده

 1. مبلغ فروش کالا و خدمات مشمول را در بند 1 و مابقی فروش های معاف و غیر مشمول و … را در سایر ردیف ها    برای همین فصل            درج نمایید. و کلید    Tab  را از روی صفحه کلید بفشارید تا به صورت خودکار مالیات و عوارض محاسبه گردد.
 2. مبلغ خرید کالاها و خدمات بند 1 را که بابت آنها مالیات و عوارض ارزش افزوده در طی فصل پرداخت کرده اید وارد نموده و درصورت لزوم ما بقی بندهای خرید را هم درج نمایید.
 3. در صورتی که اضافه پرداختی داشتید یکی از گزینه های مورد نظر را تیک بزنید.
 4. ضمن زدن تیک صحت مندرجات اظهارنامه نام و نام خانوادگی خود را درج نموده و        بر روی دکمه            تایید و مرحله بعد           کلیک کنید..

اظهارنامه ارزش افزوده

 1. در مرحله آخر تایید نهایی را کلیک کرده و کدرهگیری دریافت می نماییم.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا